Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w pracy biurowej
Microsoft Excel 2007
Analiza danych: filtrowanie
Filtrowanie danych polega na wyświetlaniu na ekranie tylko tych informacji, które interesują użytkownika spośród wszystkich rekordów (wierszy). Dla zobrazowania działania filtrów proszę sobie wyobrazić kalendarz, w którym to w każdym dniu zapisywana była notatka (to są wszystkie dane), a np. wyrwana kartka z miesiącem lutymi notatkami tylko z tego okresu stanowi taki filtr. Krótko mówiąc to nic innego, jak wybrany zakres danych z całości.
Aby skorzystać z filtrów, należy najpierw je uaktywnić. W tym celu należy wskazać nagłówki, zaznaczając je (w przykładzie pola A1 i A2) a następnie z menu głównego należy wybrać „Dane” a potem „Filtruj” z grupy „Sortowanie i filtrowanie”. W ten oto sposób uzyskuje się dostęp do automatycznych filtrów.
Ostatnia sprawa to wybranie wyświetlanego zakresu. W naszym przykładzie wybierzemy jako zakres: cały miesiąc luty [2] oraz dni w których mamy wprowadzone notatki [3].
[2] Aby wybrać zakres czasowy kliknij na ikonę z symbolem „lejka” przy nagłówku „Dzień”, a następnie odznacz wszystkie pozycje pozostawiając zaznaczony tylko „luty”. W tym celu najprościej jest odznaczyć „(Zaznacz ...
Całość szkolenia, dostępna jest za darmo w kursie online.
W trybie podglądu dostępna jest tylko część treści szkolenia.
<< Wróć do opisu szkolenia
|